فضای ما و جنبش اشغال


۸ آذر ۱۳۹۰


محبوبه عباسقلی زاده


به نظر می رسد بهترین فضایی که می شود زنان تی وی را افتتاح کرد و اعلام کرد که این تلویزیون به‌عنوان یک رسانه آلترناتیو اینترنتی تصویری دارد وارد عرصه سایبری می‌شود؛ این پارک است که معترضان جنبش اشغال وال‌استریت در نیویورک آن را تصرف کرده‌اند.

.

زنان تی وی دنباله‌روی وب‌سایت‌های جنبش زنان است. این وب‌سایت‌ها از سایت زنان ایران و تریبون فمینیستی شروع شد و در سال های بعد رسید به سایت تغییر برای برابری؛ میدان زنان؛ مدرسه فمینیستی و اخیراً سایت تا قانون خانواده برابر. این وب‌سایت‌ها درواقع پایگاه و فضایی آلترناتیو بوده‌اند برای ایجاد کنش‌های مختلف زنان؛ رشد گفتارهای فمینیستی و درعین‌حال این سایت‌ها توانسته‌اند تأثیر زیادی بر جنبش دمکراسی‌خواهی ایران بگذارند. زنان تی وی از این نظر دنباله‌روی این سایت‌هاست که خودش را بخشی از جنبش زنان می‌داند و امیدوار است به‌عنوان یک رسانه تصویری؛ فضایی را برای تقویت گفتارهای موجود جنبش زنان ایجاد کرده و  زمینه‌های مشترک بین گفتارهای موجود جنبش زنان و جنبش دمکراسی خواهی را گسترش دهد و درعین‌حال بتواند بین جنبش‌های فراملیتی مثل جنبش ضد سرمایه‌داری اشغال وال‌استریت و جنبش‌های دمکراسی‌خواهی خاورمیانه که  بهار‌عربی نامیده می‌شوند و جنبش‌های زنده داخل ایران ارتباط برقرار کند.

.

تقریباً یک سال طول کشید تا پایگاه اینترنتی و استودیوی آنلاین زنان تی وی راه بیفتد. برای این کار علاوه بر اجرای مراحل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، زنان تی وی می‌باید روی چارچوب نظری، چگونگی یک رسانه آلترناتیو فمینیستی و ابداع تکنیک‌های جدید برای روزنامه‌نگاری شهروندی کار می‌کرد. ما حاصل این فعالیت‌ها را در برنامه‌های آتی زنان تی وی نشان خواهیم داد. بین جنبش دمکراسی خواهی ایران و جنبش اشغال وال‌استریت در مورد ایجاد فضاهای آلترناتیو شباهت‌هایی وجود دارد. معترضان جنبش اشغال وال‌استریت معمولاً یک میدان را اشغال کرده و آن را به محلی برای سازماندهی و جنبش‌سازی تبدیل می‌کنند. معمولاً هر گروه کار، در یک چادر مستقر می‌شود و  حتی شبانه‌روز در چادرها زندگی می‌کنند و هدف همه گروه‌ها این است که بتوانند به‌طور روزمره ابتکاراتی را برای جنبش‌سازی در بدنه اجتماعی و اقشار مختلف مردم و گسترش جنبش ضد سرمایه‌داری اشغال داشته باشند. فعالان جنبش دمکراسی خواهی و بخصوص جنبش زنان هم همین کار را در فضای مجازی می‌کنند. فضاهایی مانند وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی را تصرف کرده و کاربرد آن‌ها را به سمت جنبش‌سازی تغییر می‌دهند. فضا برای زنده ماندن جنبش ها نقش اساسی دارد. اگر فضا نباشد فعالان نمی توانند دور هم جمع شده و پایگاهی برای سازماندهی و ایجاد تغییر داشته باشند، نمی توانند گفتار خود را گسترش داده و خودشان را تبیین کنند و صداهایشان را نشان دهند.

.

من در اینجا می خواهم از فضای جنبش اشغال وال‌استریت در نیویورک به‌عنوان یک سمبل استفاده کنم تا نشان بدهم زنان تی وی در فضای مجازی درست مثل یکی از همین چادرها، گوشه ای از فضای مجازی را اشغال کرده است. کاری که چادر زنان تی وی در فضای مجازی می‌کند این است که یک فضای آلترناتیو درست کند برای زنانی که به حاشیه رانده‌شده و صدایی در رسانه‌های جریان اصلی ندارند. فضایی درست کند برای شبکه‌سازی؛ گفتگو و رشد جنبش‌های اجتماعی، فضایی درست کند برای تلفیق دیدگاه‌های برابری خواه و جنسیتی در جنبش دمکراسی‌خواهی.

.

زنان تی وی یک تلویزیون آلترناتیو شهروندی است و تولیدات آن اغلب با مشارکت شهروندانی است که از فعالان بدنه اجتماعی جنبش زنان و سایر جنبش‌های فعال ایران هستند. فرقی نمی‌کند که شما شهروندانی در داخل ایران یا خارج آن باشید؛ قطعاً بدون کمک شما زنان تی وی نمی‌تواند به کارش ادامه دهد. چراکه زنان تی وی یک رسانه شهروندی آلترناتیو است. و از همه مهم‌تر، زنان تی وی می‌خواهد از زاویه نگاه شهروندان به حاشیه رانده‌شده که درعین‌حال در جنبش‌های اجتماعی زنده ایران درگیر هستند به بیان مسائل بپردازد؛ از نگاه زنان و جوانانی  که در رسانه‌های جریان اصلی صدایی ندارند، اما زنده و فعال بوده و حاملان اصلی تغییر هستند. ما تلاشمان این است که این نگاه را از طریق دوربین‌هایمان کشف و تقویت کنیم.