درباره تلوزیون اینترنتی زنان در رادیو زمانه۲۹ تیر ۱۳۹۱


زنان تی وی

خلاصه ای از مصاحبه رادیویی شهزاده سمرقندی با محبوبه عباسقلی زاده در آستانه افتتاح تلویزیون اینترنتی زنان

.

شهزاده سمرقندی – بعد از رویدادهای دهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ بسیاری از فعالان حقوق بشر مجبور به ترک ایران شدند. بخشی از آن‌ها را فعالان حقوق زنان در ایران تشکیل می‌دهند. این زنان فعال، در خارج از کشور نیز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و هرکدام در شهر و کشورهای مختلف، دوباره گروه‌ها و شبکه‌های تازه‌ای به وجود آورده‌اند. یکی از آن‌ها محبوبه عباسقلی زاده است که مدتی در مالزی و هلند بوده است و

.حالا در آمریکا به سر می‌برد. خانم عباسقلی زاده از حدود یک‌سال پیش در تدارک راه‌اندازی یک تلویزیون آنلاین و شهروندی بود؛ تلویزیونی که مضمون آن توجه ویژه به مسائل زنان باشند. این تلویزیون حالا با نام زنان تی‌وی، قرار است برنامه‌هایی را همه‌روزه از طریق تارنما در دسترس مخاطبان خود بگذارد. خانم عباسقلی زاده می‌گوید: “زنان تی‌وی تلویزیون آلترناتیو است. این رسانه تلاشی برای ساختن برنامه‌هایی با سبک و شیوه شبکه‌های تلویزیونی رایج ندارد.” محبوبه عباسقلی زاده در روز ۲۹ نوامبر دوربین ساده‌ای به دست می‌گیرد و به میدان معروف وال‌استریت می‌رود و از آنجا اولین برنامه خود را فیلم‌برداری می‌کند. او برنامه افتتاحیه “زنان تی‌وی” را روی صندلی‌ای معرفی می‌کند که یکی از اعتراض‌کنندگان وال‌استریت در اختیار او می‌گذارد. او سپس از افتتاح یک تلویزیون تازه در شبکه اینترنتی خبر می‌دهد و بسیار عادی و خودمانی از طرح و برنامه‌های این تلویزیون جدید می‌گوید و از مخاطبان خود دعوت می‌کند تا ویدئوهای خود در زمینه زنان را برای این رسانه ارسال کنند.

.

خانم عباسقلی زاده در گفت‌وگویی با زمانه می‌گوید که “زنان تی‌وی” مشتاق برنامه‌سازان شهروندی است که بتوانند از رویدادهای دور و اطراف خود با دوربین‌های ساده فیلم بگیرند و برایشان بفرستند. زنان تی‌وی برای پذیرش برنامه‌های تازه محدودیت‌های تلویزیون‌های موجود را ندارد. تنها محدودیتی که دارد این است که برنامه‌ها باید در پیوند با موضوع زنان و جنسیت باشند. این تلویزیون با پشتیبانی مالی سازمان غیردولتی هیفوس در هلند راه‌اندازی شده و آن‌طور که خانم عباسقلی زاده می‌گوید این بودجه بسیار محدود است.