حجاب دارم می رقصم و دوست پسر دارم


۳۰ مهر ۱۳۹۲


محبوبه عباسقلی زاده


جلباب یا حجاب مدل جدید خیلی وقت نیست که وارد سبک زندگی جوانان مسلمان اندونزیایی شده ولی آن‌ها توانسته‌اند بین حجاب و زندگی روزانه خود به سبک خودشان هماهنگی ایجاد کنند. در فیلم مستند جلباب تلاش شده تا تصویری از حجاب به سبک جوانان اندونزی به تصویر در آید. در این فیلم چند تن‌ از دختران مسلمان اندونزی در مورد نحوه تطابق عقاید دینیشان با الگوی زندگی‌ مدرن صحبت می‌کنند. از نظر آن‌ها انواع حجاب می‌تواند تبدیل به مد روز شود و رقصیدن و دوست داشتن تناقضی با افکار دینیشان ندارد.

حجاب از دیدگاه فقها یکی از احکام اسلامی است که برای پوشش زنان و مردان وضع شده‌است و اصطلاحاً عبارت است از پوشاندن ضروری مو و سایر اعضای بدن به جز صورت و دو دست (و گاهی دو پا) توسط زنان مسلمان (تن‌ها در صورتی که کنیز نباشند)، در برابر مردانی که طبق شریعت اسلامی نامحرم شمرده می‌شوند. درباره پوشش مردان نیز حداقل مقدار پوشش واجب حفظ عورتین است.

امروزه حجاب در کاربرد عام به پوشش ضروری زنان اطلاق می‌شود و به یکی از نمادهای بسیاری از جوامع اسلامی تبدیل شده و ایران به عنوان تنها کشوراسلامی به شمار می‌رود که رعایت آن را در مکان‌های عمومی برای همهٔ زنان (با هر اعتقاد دینی) اجباری نموده است. با وجود این، گروهی از نواندیشان دینی شیعه و سنی وجوب حجاب در اسلام را زیر سؤال برده‌اند

اصطلاح «جلباب» در اندونزی برای مطلق حجاب بکار می‌رود. بر اساس قانون ملی و ایالتی اندونزی حجاب در مقوله‌ای اختیاری است.

حجاب پدیده‌ای نسبتاً جدید در اندونزی است این موضوع حتی قبل از تأثیر فرهنگ غربی نیز وجود داشته، بخش اعظمی از زنان اندونزیایی فقط برای ادای نماز حجاب می‌کنند و یا در غیر نماز با تکه پارچه نازکی سر خود را می‌پوشانند.

در سال ۲۰۰۸م اندونزی بیشترین آمار مسلمانان دنیا را داشت، با این حال قانون «بانکسیلی اندونزیایی» زمینه حمایت مساوی از پنج دین را فراهم کرد که عبارتند از: اسلام، کاتولیک، پروتستان، بودایی و هندویسم، بدون اینکه دین حکومت یا دین رسمی مشخص کند.

این فیلم به صورت مشارکتی توسط گروهی از فراگیران دوره مستندسازی مشارکتی در جاکارتا تهیه شده است. جلباب اولین مستند محبوبه عباسقلی‌زاده مدیر زنان تی وی به همراه نسرین افضلی و جمعی از فعالان زنان از کشور اندونزی است. اندونزی یکی از اولین کشورهایی است که مدشدن جلباب یا حجاب را به صورت فراگیری وارد فرهنگ مدرن زنان مسلمان کرد. چرا این زنان از مد شدن جلباب استقبال کردند و چگونه آن را با نقش‌های روزمره خود هماهنگ کردند. مستند کوتاه جلباب تلاش دارد به این سوال پاسخ دهد.