شهادت قربانیان تجاوز جنسی در میدان تحریر


۱۸ آبان ۱۳۹۲


پارسان امانی


بر طبق گزارش نهاد سازمان ملل برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان ۹۹٫۳ درصد از زنان مصر قربانی اذیت و آزارهای جنسی هستند. در این ویدئو نمونه‌های از این زنان را مشاهده می‌کنید که در مصاحبه با دیده‌بان حقوق بشر به شرح واقعه که بر آن‌ها گذشته است می‌پردازند.

هانیه محب یکی از این قربانیان است که در شرح واقعه خود این‌طور می‌گوید: “من تازه شروع به عکس گرفتن از جمعیت کرده بودم و اصلاً تصور این را هم نداشتم که تا چند لحظه دیگر قراراست چه اتفاقی برای من رخ دهد. حلقه‌ای خیلی تنگ به دور من ایجاد کردند و با دستان‌شان شروع به لمس کردن همه بدن من کردند. سانت به سانت بدن مرا لمس کردند و به هر قسمتی از بدن من تجاوز کردند. طوری وحشت کرده بودم که فقط جیغ می‌زدم. حتی قادر نبودم فریادی بزنم و طلب کمک کنم. فقط جیغ می‌کشیدم.”

یاسمین آل براماوی یکی دیگر از قربانیان میدان تحریر داستان خود را این‌طور می‌گوید: “زمانی که روی زمین بودم یک اتومبیل روی موهای من ایستاد و آن‌ها نهایت استفاده از به دام افتادن من را بردند، ابتدا بدنم را چرخاندند و پاهایم را بالا نگه‌داشته و هر طور که خواستند به من تجاوز کردند.”

در حالی که میدان تحریر یک‌بار دیگر به‌عنوان نقطه کانونی تحولات مصر خود را درصدرخبرها قرارداد، پدیده شومی نیز در این اثنا به مدد رسانه‌ها آشکار شد. به گفته هبا مرایف مدیر بخش دیده‌بان حقوق بشر مصر این پدیده شوم بخشی از زندگی روزانه زنان مصری در خیابان‌ها است. او اضافه می‌کند که دولت‌های قبلی این موضوع را جدی نگرفتند بطوریکه منجر به پذیرش آن از سوی جامعه شد و حالا قربانی را سرزنش می‌کنند که مثلاً نحوه پوشش و یا حتا راه رفتن خود را درست کند و اصلا قبول ندارند که این عمل یک جرم است. او اینطور ادامه می‌دهد که این مصونیت از مجازات در مقابل خشونت و تجاوز علیه زنان طوری پیش رفته و جا افتاده که عاملان آن خود را پاسخگو نمی‌دانند و از همین رو آمار این نوع خشونت‌ها بالا رفته است. در همین حال چندین طرح ابتکاری درنتیجه شکست دولت از محافظت از زنان و عدم مسئولیت نسبت به این جنایت به‌وسیله فعالان حقوق زنان و جنبش‌های مدنی کلید خورده است.

در طی انقلاب ۲۰۱۱ مصر نیز گزارشاتی مبنی بر تجاوزات جنسی داده شد که  خبرنگاران خارجی نیز از آن مصون نماندند. خانم لارا لوگان خبرنگار سی بی اس از این جمله افراد است که در یازدهم فوریه ۲۰۱۱ در هنگام تهیه گزارش مورد تجاوز قرار می‌گیرد. او می‌گوید که به مدت بیست پنج دقیقه در حال تقلا بوده و عملا خود را یک مرده می‌انگاشته و تنها یاد دو فرزندش باعث مقاومت وی شده است. “پیراهن به دور گردنم پیچیده شد، شلوار و سوتین مرا پاره کردند، حتا در آن لحظات متوجه نبودم که با چوب مرا می‌زنند، همه فکر من تعرض جنسی در حال انجام بود. بارها و بارها با دست به من تجاوز کردند موی سر و بدنم را به هر سو می‌کشیدند و من خود را معلق احساس می‌کردم .”

به عقیده شیخ سلفی احمد محمود عبدالله زنان معترض در میدان تحریر بی شرم و حیا و خواهان تجاوز هستند. به اعتقاد وی زنانی که به میدان تحریر می‌روند لخت هستند و هدف آن‌ها این است که به آن‌ها تجاوز شود. او اضافه می‌کند که ۹۰ درصد این زنان صلیبیون (جنگجوهای جنگ‌های صلیبی) و ۱۰ درصد دیگر زنان بیوه هستند که کسی آن‌ها را کنترل نمی‌کند. هیچ ترس و حیا و یا حتی  اعتقادی به فمینیسم هم ندارند.

در ابتدا این فرض وجود داشت که این‌گونه حوادث ناگوار، خشونت‌های اراذل‌ و اوباشی است که در بین جمعیت پراکنده‌شده‌اند و حد اکثر سوی استفاده را از خلأ امنیتی می‌برند  اما در مقابل دسته‌ای بر این باورند که این حرکت از جانب اسلام‌گرایان است و طوری سازماندهی‌شده تا موجب رعب و وحشت بین زنان شود و آنان را از حرکات اعتراضی و تظاهرات باز دارد و همچنین باعث مخدوش کردن تصویر تظاهرات ضد حکومتی شود. در واقع این خشونت بیانگر باور دسته‌ای از مردان جامعه مصر است که اعتقادی به دخالت زنان در حوزه سیاسی ندارند و مکانی که زن در آن تعریف می‌شود، تنها چهار دیواری خانه است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر در طی چند روز گذشته در میدان تحریر مصر زنان زیادی قربانی یک تعرض جنسی “شایع” شده‌اند. در خلال آخرین اعتراضات میدان تحریر گروه‌های خاصی از مردان قربانی زن را در میان جمعیت احاطه و از جمعیت دور می‌کردند و به طرز وحشیانه‌ای او را زده و به‌دفعات بالا به او تجاوز جنسی می‌کردند. در روز چهارشنبه گذشته به گزارش این سازمان، اوباش حاضر در بین جمعیت باعث این تعرض جنسی بوده‌اند که حداقل در ۹۱ مورد تجاوز جنسی در میدان تحریر و در میان جو مصونیت از مجازاتی که وجود داشته ثبت‌شده است. با استناد به آمار و ارقام سازمان غیردولتی ضد تعرض و تجاوز جنسی مصر- که یک خط تلفن مخصوص برای گزارشات قربانیان تجاوز جنسی در اختیار جامعه قربانی قرار داده-  دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده است که در روز یکشنبه سی ام از ماه ژوِئیه  ۴۶ مورد، دوشنبه ۱۷ مورد و در روز سه شنبه ۲۳ مورد ازاین‌گونه تعرضات جنسی وجود داشته است.