خانه شاپرک‌ها ، پناهگاهی برای بچه‌های زندان کاتماندو


۱۹ آبان ۱۳۹۲


مریم ویولت


پوشپا می‌گوید در دوره‌ای که دانشجوی مددکاری بودم یک روز گذارم به زندان زنان افتاد و وقتی کودک بی‌پناهی که مادرش زندانی بود را دیدم با خودم عهد بستم که سر پناهی امن در خارج از زندان برای این کودکان بسازم. خانه شاپرک‌ها این طوری بنا شد.

.

مرکز رشد کودکان (ای سی دی سی) یک سازمان غیردولتی است که در سال ۲۰۰۵ به ثبت رسیده است تا با کودکانی کار کند که با مادرانشان در زندان زندگی می‌کنند، چرا که یکی از والدینشان، یا هر دو آن‌ها در زندان هستند.

.

پوشیا می‌گوید که کارش را در سال ۲۰۰۵ با تاسیس یک مهدکودک روزانه شروع کرده و کودکانی را از زندان‌های مختلف در سراسر نپال تحت پوشش گرفته است و حالا مرکزی دارد برای نگهداری کامل از این کودکان.

.

تجربه‌های حین تحصیل او از برخورد پلیس و روند دادگاه و دیدارش از زندان سبب تغییر نگرش او و شکل‌گیری مسیری برای زندگی پوشیا شد که یک نتیجهٔ آن تاسیس خانه‌ای برای شاپرک‌ها بود.

.

این مستند که توسط «مریم ویولت» تهیه شده حاصل سفری به نپال و حومه شهر کاتماندو است. او دوربین زنان تی‌وی را به خانه امن کودکان نپالی می‌برد تا داستان دختر جوانی که رویای نجات دادن کودکان زندان را به حقیقت تبدیل کرد، ثبت کند. در آن زمان پوشپا نامزد جایزه قهرمان سال شبکه سی‌ ان ان بود؛ جایزه‌ای که حتی زمان دریافت آن به بچه‌هایش فکر می‌کرد. چرا که او به‌خوبی می‌داند زندانی بودن والدین، به‌ویژه مادر، می‌تواند اثر مخرب‌تری نسبت به طلاق یا مرگ بر کودک بگذارد؛ به‌ویژه در جوامعی که کمتر به حقوق کودکان توجه می‌شود.

.

زنان تی‌ وی این فیلم را به همه فعالان حقوق کودک و مددکاران اجتماعی تقدیم می‌کند. شخصیت پوشیا و تجربهٔ مرکز نگهداری کودکانی که او بر پا کرده است می‌تواند نمونهٔ مناسبی از تجربه‌های موفق برای جامعه مدنی ایران باشد.