درباره هنردر گفتگو با نیلوفر بنی صدر


۱۲ دی ۱۳۹۲


زنان تی وی


نیلوفر بنی صدر دختری بر آمده از نسل دوم بعد از انقلاب ۵۷ و تصویرگر تجربه‌های هنری این نسل است. لونا شاد با ارایه گزارشی از اخرین گالری عکس‌های نیلوفر در پاریس در مورد تاثیرهای چندگانه زنانگی، جنگ و مهاجرت در کارهای او می‌پرسد.
.
نیلوفر بنی صدر عکاس فاین آرت مقیم فرانسه است. او دختری بر آمده از نسل دوم بعد از انقلاب ۵۷ آخرین گالری عکس‌هایش را در آوریل ۲۰۱۳ در پاریس بر پا کرده است. عکس‌ها از سال ۱۹۹۸ است. عکس‌ها بر اساس فیگور و فضا گرفته شده در یک خانهٔ قدیمی که معمولا نیلوفر پرتره‌هایش را آنجا می‌گرفت. کمیته انقلاب اسلامی عکس‌ها را توقیف می‌کند و می‌گوید این‌ها عکس‌های سکسی است و کسی حق ندارد عکس سکسی بگیرد. برای این عکس‌ها یک هفته نیز نیلوفر را از دانشگاه اخراج کرده بوده‌اند و تعهد گرفته بوده‌اند که دیگر عکس بی‌حجاب نگیرد. به همین دلیل کار پایان‌نامه‌اش متوقف می‌شود. تا اینکه جای زن عکس‌ها یک صندلی لهستانی کهنه می‌گذارد و دو سال در سفرهای گوناگون با این صندلی زندگی می‌کند. قصه همین جا تمام نمی‌شود. نیلوفر بنی‌صدر دربارهٔ آن داستانی نیز می‌نویسد و به همراه ۳۵ عکس منتشر می‌کند.

.
مقنعهٔ دبیرستان نیلوفر عنصر مهمی در بخش دیگری از عکس‌های او در این نمایشگاه است. تلفیق مقنعه با برهنگی بخش‌هایی از بدن زن، بدن او، در سلف‌پرتره‌هایش دوگانگی زندگی زنان ایران بر اثر فشار و سرکوب را می‌نمایاند. این بخش از عکس‌ها به صورت سیاه و سفید در سال ۲۰۰۳ گرفته شده است.
او از نشان دادن تصویر منفی و منفعل از زن ایرانی دوری می‌کند و توضیح می‌دهد که قصدش نشان دادن دوگانگی در زندگی زنان ایران است، این تضاد که برای ما طبیعی است، ممکن است برای یک زن اروپایی تضاد واضحی باشد.

.
نیلوفر بنی‌صدر برای گرفتن این عکس‌ها نه تنها از طرف حکومت سرکوب شده، بلکه حتی با واکنش‌های سرزنش‌آمیز از سوی فامیل خود مواجه شده است. او تصریح می‌کند که حتی با مادر و پدرش سر موضوع حجاب مشکل داشته است، اما در ‌‌نهایت تصمیم می‌گیرد این نمایشگاه را برگزار کند. او که با حجاب بزرگ شده است، آن را نه بد و نه خوب توصیف می‌کند و حجاب را امری اختیاری و انتخابی می‌داند.