خانه شاپرک ها چگونه ساخته شد


۲۲ بهمن ۱۳۹۲


زنان تی وی


رویای دخترکی نپالی که به فیلمی مستند تبدیل شد. پوشپا خانه امنی برای کودکانی که مادرانشان در زندان به سر می‌برند ساخته است؛ خانه‌ای به نام خانه شاپرک‌ها.

مریم ویولت فیلم ساز زنان تی وی آذر ۱۳۹۲ مهمان برنامه خیابان زندگی در صدای آمریکا بود تا در مورد فیلم مستند خانه شاپرک‌ها ‌که حاصل سفر این خبرنگار و فیلم‌ ساز جوان به نپال است صحبت کند.

مریم ویولت گفت: همه می‌توانند با دوربین ساده‌ای شهروند-خبرنگار باشند و وقایع پیرامون خود را ثبت کنند.

در بخشی از این مصاحبه حمیده آرمیده مجری برنامه ازمریم می‌پرسد: چگونه سوژه‌های خود را انتخاب می‌کنی و به عنوان یک دختر ایرانی به دنیا آمدن و بزرگ شدن در ایران با ویژگی‌های خودش چه تاثیری بر فعالیت‌ها و زندگی حرفه‌ای تو گذاشته؟

مریم ویولت: سوژه‌ها را از موضوعاتی انتخاب می‌کنم که توسط رسانه‌های جریان اصلی به حاشیه رانده شدند. تلاش می‌کنم این سوژه‌ها را به متن بیارم. این داستان‌ها می‌توانند داستان‌های هر کدام از ما باشند. این سوژه‌ها خیلی بین فعالان اجتماعی چه ایرانی و چه در کشورهای دیگه مشترک هستند. بنابراین سعی من این است که آن‌ها را مرئی کنم. از طرف دیگر تجربیات من از زندگی در ایران باعث شد من از آسمان به زمین بیایم. من در ایران علوم فضایی می‌خوندم و رویاهام چیزهای دیگه‌ای بود. اما دیدم دغدغه‌هایی که به عنوان یک دختر دارم و با بقیه تقسیم می‌کنم اجازه نمی‌دهند که به دنبال رویاهای اصلی خودم باشم، احساس می‌کنم که باید روی زمین تلاش کنم.