روابط ایران و آمریکا به روایت یک گروگان سابق


۸ اسفند ۱۳۹۲


مریم ویولت


جان لیمبرت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دیپلمات‌های آمریکایی که در روزهای تسخیر سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شد، برای کسانی که به امور سیاسی و روند روابط و تنش‌های میان ایران و آمریکا علاقه‌مندند نامی آشنا دارد. او با علی فتح الله‌ نژاد و مریم ویولت مصاحبه مفصلی در مورد خاطرات خودش و نگاهش به رابطه ایران و آمریکا دارد.

مریم ویولت، سازنده فیلم، در لابه‌لای این مصاحبه گوشه‌هایی از حوادث جذاب تاریخی و روایت‌های متنوع سیاستمداران ایرانی و آمریکایی را نیز گنجانده است و نتیجه آن با ادیت خوب میثم ارشدی گزارشی متحرک و زنده شده است از رابطه ایران و آمریکا.

او از دوره‌ی چهارده ماهه‌ی گروگان بودن می‌گوید؛ دورانی که به او و همراهانش سخت گذشته است. لیمبرت می‌گوید: من با ایرانی‌ها سابقه داشتم و تا آن موقع ندیده بودم که ایرانی با مهمانی چنین بدرفتاری کند و ندیده بودم که چنین برخوردی با مهمان بکند و آقای خامنه‌ای و زمامداران از این رفتار حمایت بکند.

آقای لیمبرت می‌گوید: من از سال ۱۳۴۱ زمانی که دانشجو بودم به ایران رفته بودم و بعد به عنوان معلم به ایران رفتم و دو سال در سنندج معلم بودم.
به گفته‌ی او تاریخ رابطه‌ی ایران و امریکا بعد از جریان ۱۳۳۲ اتفاقات منفی زیادی دارد، نه تنها کودتای ۲۸ مرداد. مثلا قانون مصونیت مستشاران امریکایی در سال ۴۲ که جنبه‌های منفی دارد؛ اما چرا فقط از منفی‌ها صحبت می‌شود؛ چرا از حمایت آمریکا از تمامیت ارضی ایران وقتی که روس‌ها تقریبا یک چهارم ایران را گرفته بودند و اگر آمریکا از ایران حمایت نمی‌کرد در واقع از بین می‌رفت صحبت نمی‌شود؟
نمی‌شود گفت یک طرف زور می‌گفت و یک طرف باید دائم اطاعت می‌کرد؛ جنبه‌های منفی و مثبت همراه هم بود.
مصاحبه‌ی مهم آقای لیمبرت را ببینید: