زنان ایرانی و سعودی در یک سنگر


۸ خرداد ۱۳۹۳


میثم ارشدی


آیا واقعاً برابری زنان یکی از معیارهای اصلی باراک اوباما در روابط خارجی با کشورهای ثروتمند است؛ مخصوصاً اگر آن کشور عربستان سعودی و آن زنان دو دختر و همسر ملک عبدالله باشند!

.

کمپین رسانه‌ای دختران ملک عبدالله در اعتراض به حصر خانگی خود و مادرشان در چند هفته گذشته این موضوع را به‌روشنی به چالش کشیده است. به‌رغم اختلافات جدی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در سیاست خارجی، زمامداران هر دو کشور  یک وجه مشترک اساسی دارند: آزادی‌های شهروندی زنان.

داستان اعتراض دختران ملک عبدالله، یکی از نمونه‌های روشن رابطه سیاست خارجی کشورهای رقیب با آزادی های زنان را نشان می‌دهد. گزارشی از این ناگفته‌ها را تماشا کنید.

دختران ملک عبدالله، پادشاه عربستان که سیزده سال است زندانی پدرشان هستند، سفر باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا به عربستان و دیدارش با پادشاه این کشور را «شرم‌آور» توصیف کردند.
بیست‌وهشت آوریل، همزمان با سفر اوباما به عربستان، آن‌ها در یک مصاحبه‌ی تصویری با شبکه چهار بی‌بی‌سی با انتقاد از دیدار مقامات کشورهای جهان با پدرشان بدون توجه به وضعیت حقوق بشر در این کشور، گفتند:  ما با لبخندهایمان، با اشک‌هایمان، روح و قلبمان برای به دست آوردن حقمان با آن‌ها مبارزه می‌کنیم.
«سحر» و «جواهر» دختران پادشاه عربستان در نخستین مصاحبه‌ی تصویری‌شان از حصر خانگی سیزده ساله‌ی خود سخن گفته و اعلام کردند: هر دیداری با شاه و مقامات عربستان شرم‌آور است.
به گفته شاهزاده سحر، دختر ارشد ملک عبدالله،  چهار دختر پادشاه عربستان، پس از طلاق مادرشان از پادشاه این کشور در خانه محبوس شده‌اند و شرط آزادی آن‌ها بازگشت مادرشان به خانه ی پدری عنوان‌شده است.
وضعیت زنان در کشورهای خاورمیانه، به‌ویژه ایران و عربستان، از اهرم‌های فشاری است که نه تنها جامعه جهانی، بلکه ایران و عربستان نیز از آن برای اعمال فشار و متهم کردن یکدیگر از آن استفاده می‌کنند.
اما فارغ از بده بستان‌هایی که تا امروز در لایه‌های بالای قدرت در جریان بوده است، فعالان حقوق زنان ایران و عربستان همچنان برای رفع تبعیض‌ها در کشور خود  تلاش می‌کنند.