هی جنگجوها! دور خشونت جنسی را خط بکشید


۱۸ تیر ۱۳۹۳


مریم ویولت


تجاوز به زنان و خشونت جنسی در حین جنگ جنایت جنگی محسوب می‌شود. فرقی نمی‌کند جنگ چیز خوبی باشد یا نه یا اصلاً به حق باشد یا ناحق فقط مهم این است که آقایان سرباز در حین حمله به مناطق مسکونی و کشتن آدم‌ها دور تجاوز به دختران و زنان را خط بکشند.
این پیام دو پهلوی اجلاس جنجالی منع خشونت جنسی علیه زنان در لندن بود. اجلاسی که در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ با حضور چهره‌های سینمایی معروفی مثل آنجلینا جولی و سیاستمداران محافظه‌کاری مانند ویلیام هیگ و از آن‌طرف چهره‌های معروف جامعه مدنی جهانی مانند موسسه زنان نوبل و ده‌ها سازمان غیردولتی فعال در حوزه جنسیت و صلح و مبارزه با بحران‌های پسا جنگ؛ ظاهراً توانسته بود به این توافق برسد که بدون موضع‌گیری روشنی در برابر پدیده جنگ به مسائله تجاوزهای جنگی رسیدگی کند.

مریم ویولت از زنان تی وی  تلاش می‌کند در این گزارش ویدیویی تحلیلی به نقد این کنفرانس بپردازد. او در این فیلم به بهانه حضور در کنفرانس منع خشونت جنسی علیه زنان؛ رابطه پیچیده قدرت‌های جهانی با جنگ و فمینیسیم امپریالیستی را از یک طرف و جنبش‌های فرامرزی زنان با سازوکارهای بین‌المللی را از دیگر سو به تصویر می کشد.

نگاه انتقادی گزارشگر تا آنجا پیش می‌رود که با ارایه مصاحبه‌ها و حرف‌های ضدونقیض فعالان حقوق بشر؛ زنان قربانی و سیاستمداران و با تمرکز بر نقطه‌نظرهای پروفسور نادیا العلی سر آخر بیننده را به این جمع‌بندی می‌رساند که:
زنان فعال در جنبش‌های فراملیتی راه‌های زیادی برای توافق با قدرت‌های جهانی دارند تا اگر که بتوانند امتیازاتی به نفع خواسته‌های خود بگیرند.