این ایرانی‌های شیک!


۱۷ مرداد ۱۳۹۳


اولین تولید لونا شاد برای زنان تی وی بعد از سپری کردن دوره درمان سرطان پستان که پروفایل شاد و پرتحرکی از استندآپ کمدی های سارا دورقی هنرمند ایرانی مقیم پاریس است:
درباره فیلم:
اخبار را باور نکنید!
مثلاً تصویر یک زن چادری که روی پرچم امریکا راه می‌رود.
ایران این‌طور نیست! ایرانی‌ها شیک هستند. ما ایرانی‌ها عاشق چیزهای شیک هستیم. مثل مارک‌های «شنل»، «ولنتینو»، «ایوسن لورن». بذارید این‌طور براتون بگم که ایران، همان فرانسه‌ی خاورمیانه است. هر چیزی که به یک ایرانی بگویید او یک درجه بالاتر جواب شما را می‌دهد. ایرانی‌ها گردنشان را دو درجه از دیگران بالاتر می‌گیرند.
سارا دورقی، بازیگر، در کارنامه‌ی رسانه‌ای خود عنوان طنزپرداز، منتقد و مجری تلویزیون فرانسه را نیز دارد. ده ساله بوده که ایران را ترک کرده و به همراه خاله و مادربزرگش به فرانسه مهاجرت کرده است.
او در گفتگویش با لونا می‌گوید: اینکه مردم در دنیا درباره‌ی جغرافیای ایران بپرسند و یا درباره‌اش ندانند آن‌قدر دردآور نیست که تصورات‌شان از زندگی مردم ایران آزاردهنده است. اینکه ندانند تو یک زمانی یک زندگی مدرن در ایران داشته‌ای و مثل خودشان زندگی می‌کرده‌ای. گاهی آن‌ها فکر می‌کنند مردم ایران مثل «بن لادن» و دوستان او تروریست هستند!
درباره استند‌آپ کمدی اخیرش که گوشه‌هایی از آن را در این فیلم می‌بینید می‌گوید:  من از ده سالگی‌ام تعریف می‌کنم که با خاله و مادربزرگم به همراه دو خواهرم به فرانسه آمدم. آن‌وقت ما اصلاً زبان فرانسه نمی‌دانستم. کودکی بودم که از زندگی راحت کنده شدم و به دنیای پر دغدغه‌ی بزرگ‌سالی پرتاب شدم. اینکه مثلاً پول برق را کی باید بدهیم یا اگر نداریم، به اداره‌ی برق نامه بنویسم و بگویم که درست است که سه ماه است پول برق را نداده‌ایم، اما ماه آینده پول از ایران می‌رسد و پرداخت می‌کنیم …. تصویر مردمی که ایران را نمی‌شناختند از زندگی ما چنان بد بود که ما مجبور بودیم خودمان را بگیریم و به آن‌ها نشان بدهیم که ما زندگی پیشرفته‌ای داریم.
در استند‌آپ کمدی جذابش او را می‌بینیم که با طنز و حتی با رقص ایرانی به مخاطبان فرانسوی‌اش می‌گوید که زنان بیرون از خانه مجبورند خودشان را بپوشانند اما درون خانه زندگی متفاوتی دارند و مثلاً رقص همه‌ی نمادهای یک زن ایرانی را بیان می‌کند.