کارگری که لپتاپ مرا ساخت


۱۶ شهریور ۱۳۹۳


کارگری که لپتاپ مرا ساخت:

تکنولوژی زندگی تک‌تک ما را دگرگون کرده است. اما هزینه انسانی محصولات الکترونیک را چه کسی می‌پردازد؟ کارگری که آن را می‌سازد؟ زندگی همه ما امروزه به تکنولوژی گره‌خورده است. وسایل الکترونیکی ازجمله تلویزیون و لپتاپ و تلفن‌های هوشمند همه‌گیر شده و کاربران بسیاری در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. زندگی ما چنان با این وسایل درآمیخته که گاهی فراموش می‌کنیم تا چند سال پیش اثری از این‌ها در زندگی‌مان نبود. تکنولوژی جهان ما را متحول کرده و حالا دیگر بچه‌هایمان تصوری از دیروزهای ما ندارند.
این محصولات چطور و کجا تولید می‌شوند؟ سود حاصل از این‌همه فروش به جیب چه کسانی می‌رود؟ ‌
آیا می‌دانید سالانه بیش از ۱۲ میلیون نوجوان چینی خانه را برای پیدا کردن کار ترک می‌کنند؟ و آن‌ها تنها بخشی از ۲۶۰ میلیون نفر دیگری هستند که باید در چین برای گذران زندگی خود مسافت‌های طولانی را طی کنند؟
اغلب آن‌ها بیش از دوازده ساعت در هفت روز هفته کار می‌کنند. در خط تولید شرکت‌هایی مثل اپل و نوکیا. بدون اینکه وقت داشته باشند از تولیداتشان و درآمدشان لذت ببرند.
این فیلم سرنوشت جوانانی را نشان می‌دهد که از کودکی به‌عنوان کارگر در این شرکت‌ها شروع به کارکرده‌اند و چند سال بعد، در آغاز جوانی به سرطان خون ناشی از آلودگی بنزین مبتلا شده‌اند. آن‌ها پشت محصولات درخشان الکترونیکی جان می‌سپارند و کسی صدای آن‌ها را نمی‌شنود.
آری! این برده‌داری نوین است.