زنان تی وی در یک نگاه


۸ مهر ۱۳۹۳


این ویدیوی پر تحرک به معرفی نمونه‌هایی از تولیدات زنان تی‌وی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ اختصاص دارد. در این فیلم تلاش شده تا بهترین تولیدات بخش های مختلف زنان تی وی مانند گزارش های تحلیلی، فیلم های مستند در مورد وضعیت زنان در ایران و گزارش های شهروندی توسط فیلم سازان ناشناس، ارایه شود: 


هی جنگجو‌ها! تجاوز جنسی را پایان دهید

مریم ویولت از زنان تی وی تلاش می‌کند در این گزارش ویدیویی تحلیلی به نقد این کنفرانس بپردازد. او در این فیلم به بهانه حضور در کنفرانس منع خشونت جنسی علیه زنان؛ رابطه پیچیده قدرت‌های جهانی با جنگ و فمنیسیم امپریالیستی را از یک طرف و جنبش‌های فرامرزی زنان با ساز و کارهای بین المللی را از دیگر سو به تصویر می‌کشد.

مرا ببوس؛ گزارشی از نمایشگاه پرستو فروهر

«مرا ببوس» عنوان نمایشگاه پرستو فروهر در لندن است. او در آثار این نمایشگاه سعی کرده مرگ را به هم بریزد، بشکافدش، و از درونش زندگی و عشق را بازبیافریند.
پرستو فروهر دربارهٔ این نمایشگاه می‌گوید: انتخاب «مرا ببوس» برای پیام اصلی‌ای که در تمام این کتیبه‌ها تکرار می‌شود تداعی ترانهٔ «مرا به بوس» است که برای من و نسل من شناخته شده است و بعد از کودتای ۲۸ مرداد به نوعی واکنش نسبت به آن حس تلخ سرکوب و جداماندگی از تمام چیزهایی است که دوست دارید. از جمله آدمهایی که دوست دارید و در زندان هستند.

خانهٔ شاپرک‌ها

پوشپا می‌گوید در دوره‌ای که دانشجوی مددکاری بودم یک روز گذرم به زندان زنان افتاد و وقتی کودک بی‌پناهی که مادرش زندانی بود را دیدم با خودم عهد بستم که سر پناهی امن در خارج از زندان برای این کودکان بسازم.

این مستند که توسط «مریم ویولت» تهیه شده حاصل سفری به نپال و حومه شهرکاتماندو است. او دوربین زنان تی‌وی را به خانه امن کودکان نپالی می‌برد تا داستان دختر جوانی که رویای نجات دادن کودکان زندان را به حقیقت تبدیل کرد، ثبت کند. در آن زمان پوشپا نامزد جایزه قهرمان سال شبکه سی‌ ان ان بود؛ جایزه‌ای که حتی زمان دریافت آن به بچه‌هایش فکر می‌کرد.

زندگی زنان دستفروش گیلانی

گزارشی تصویری کوتاهی از زندگی زنان دستفروش گیلانی یکی سبزی می‌فروشد، یکی تخم مرغ‌های محلی‌اش را. یکی برای امرار معاش نشای بادمجان و گوجه فرنگی زده است و می‌فروشد، یکی کره محلی و ترشیجات. اینجا پنجشنبه بازار رشت است و زنهای زیادی را می‌توانی ببینی که برای کسب درآمد برای گذران زندگی خود و خانواده‌شان سالهاست پنجشنبه‌ها کنار خیابان می‌نشینند و محصولاتشان را به بهای ناچیزی می‌فروشند.

معصومه طرفه و منافع دولت انگلیس در بنگاه خبری بی‌بی‌سی

معصومه طرفه، روزنامه‌نگاری که پانزده‌سال در بخش جهانی و فارسی بی‌بی‌سی کار کرده، بعد از به پایان رساندن کار رسانه‌ای خود، در دانشگاه سواس لندن برای هفتاد و پنج سالگی بی‌بی‌سی شروع به تحقیق کرده است. خانم طرفه روند این تحقیقات و بخش‌هایی از نتایج آن را در گفت‌وگو با زنان تی‌وی بیان می‌کند

زنان روستای توکلان

مستندی که تلاش زنان روستالی توکلان را برای ایجاد صندوق تعاونی و ایستادن بر روی پای خودشان به تصویر می‌کشد. فیلم به سفارش مرکز مشارکت زنان دهه هفتاد شمسی ساخته شده و برنامه‌های توانمند سازی جنسیتی در روستا‌ها را نشان می‌دهد.

این فیلم در جریان انتقال مرکز مشارکت به دولت احمد‌نژاد از بین رفته و این نسخه تنها نسخه‌ای بوده که در آرشیو کارهای محبوبه عباسقلی‌زاده نگه داری می‌شد.

سنگسار سکینه

سنگسار سکینه، فیلمی‌ست از محبوبه عباسقلی‌زاده دربارهٔ سنگسار سکینه محمدی آشتیانی که به مظهر خشونت حکومتی در ایران تبدیل شد
تابستان ۸۹ موضوع سنگسار سکینه محمدی آشتیانی مدت‌ها جزو اخبار روز رسانه‌های جهانی شد. سکینه در عرض چند هفته تبدیل شد به نماد خشونت جمهوری اسلامی و کمپین‌ها و تظاهرات مختلفی برای نجات او در اروپا وامریکا راه افتاد.

تونل؛ قصهٔ ما از خیابان تا تبعید

تونل، فیلمی است درباره‌ی زندگی فعالان حقوق زنان در برشی از تاریخ. محبوبه عباسقلی‌زاده، سازنده‌ی فیلم درباره روند ساخت آن می‌گوید: زمستان ۸۹ وقتی خسته و وحشت زده در محله مهاجران امستردام پناه گرفته بودم، تصویر گذار از تونل یک لحظه‌‌‌‌ رهایم نمی‌کرد. بخصوص در سفرهای ناتمام آن روز‌ها هر‌گاه که از پنجره قطار به دیوار سیمانی تونل‌ها خیره می‌شدم و تلاش می‌کردم برای این پرسش پایان ناپذیر «ما اینجا چه می‌کنیم» پاسخی پیدا کنم، تصویرهای بریده‌ای از گذشته می‌افتاد روی پرده تاریک و روشن آن دیوارهای سیمانی؛ تصویرهایی مثل تظاهرات بی‌نظیر زنان در اسفند پنجاه و هفت که به ما ریشه و پشتوانه تاریخی داد؛ خاطرات خردادهای مکرر دهه گذشته که بازیگرهای اصلی‌اش من و دوستانم بودیم، و بعد آن گیجی‌های دوران کودتا و جنبش سبز که عاملان اصلی‌اش برای من آدم‌هایی بودند مثل شیوا و پروین مادر سهراب و … و سرانجام هزار توی تبعیدگاه و تونل‌های پایان ناپذیر هجرت، وگذار هنوز ادامه دارد در سفرهای فرجام ناپذیر ما زنان ….

نتیجه این تصویرهای پراکنده شد فیلم بیست و هفت دقیقه‌ای تونل که اپیزودهای متوالی زندگی جنبشی خیلی از ما‌ کنشگران حقوق زنان را به تصویر می‌کشد.