گفت‌وگوی مسیح علی‌نژاد با امام جمعه اصفهان درباره اسیدپاشی و حجاب


۳۰ مهر ۱۳۹۳


مسیح علی نژاد


اسیدپاشی به صورت زنان در شهر اصفهان اگرچه مورد تأیید مقام‌های مسئول قرار گرفته اما هیچ  مقامی به صورت رسمی ارتباط این موضوع با حجاب را تأیید نکرد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نوشته است که پیش از اسیدپاشی، زنان اصفهانی پیامک‌های تلفنی دریافت کرده بودند که در آن نوشته‌شده بود تنها راه نجات زاینده رود از خشک شدن جلوگیری از بدحجابی است. محمدتقی رهبر امام جمعه موقت اصفهان از جمله کسانی بود که پیش از این گفته بود در مورد حجاب باید از تذکر لسانی فراتر رفت.  او حالا بعد از ماجرای اسیدپاشی سخنانش را در گفت و گو با خبرگزاری‌های داخلی تکذیب کرده، به همین دلیل سراغ او رفتم و گفت و گویی در همین مورد با او انجام دادم.

شهر اصفهان در اوایل پاییز سال ۱۳۹۳ بنا بر گفته‌های مسئولان استان و کادر درمانی بیمارستان فیض اصفهان شاهد ۴ مورد اسیدپاشی در بازه ی زمانی کوتاهی بوده است. مسئولان انگیزه این اسیدپاشی‌ها را خصومت شخصی اعلام کرده‌اند؛ این در صورتی است که قربانیان وجود هرگونه خصومت شخصی را رد می‌کنند؛ اما وجه مشترک بیشتر قربانیان نداشتن پوشش چادر، ماشین‌سواری کردن و حضور در محدوده ی خیابان مهرداد و دروازه شیراز است.

در پی این اسیدپاشی‌ها اعتراضات مردمی در مقابل نهادهای رسمی در شهر اصفهان و همچنین اعتراض فعالان حقوق زنان با پلاکاردهای کانون شهروندی زنان در تهران شکل گرفت که به همراه گروه کثیری از مردم و همچنین آسیب‌ دیدگان حوادث اسیدپاشی پیش از آن، به مقابل مجلس شورای اسلامی رفتند و خواستار توقف طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر شدند که در مجلس در حال تدوین بود.

پس از این اعتراض‌ها، مهدیه گلرو، فعال حقوق زنان دستگیر و برای مدتی طولانی زندانی شد. همچنین عکاس-خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران که اعتراضات مردمی را پوشش خبری داده بود و یک مستندساز اصفهانی برای مدتی دستگیر شدند،  اما با گذشت ماهها از حادثه‌ی اسیدپاشی در اصفهان، اسیدپاش یا اسیدپاشان دستگیر نشدند.