مهدیه گلرو و آن زنان دیگر معترض


۸ آبان ۱۳۹۳


مهدیه گلرو فردای تجمع اعتراضی فعالان جنبش زنان در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به اسیدپاشی‌های صورت گرفته در اصفهان دستگیر شد.
اعتراض گسترده مردم کف خیابان در اصفهان بر علیه اسیدپاشی بر زنان به فاصله کوتاهی دارد به یک جنبش مدنی تبدیل می‌شود، جنبشی که زنان کارکشته در عرصه مبارزه علیه بنیادگرایی در راس آن قرار گرفته‌اند.
چهره‌هایی مانند مهدیه گلرو و نسرین ستوده، نوشین احمدی خراسانی، نرگس محمدی و  … اما مهدیه گلرو به فاصله یک روز از تظاهرات جنبش زنان  که در مقابل مجلس شورای اسلامی در سی ام مهرماه برگزار شد، باز هم بازداشت شد.
مهدیه گلرو زاده ۲ شهریور ١٣۶۴ در تهران، فعال دانشجویی، فعال حقوق زنان، عضو شورای دفاع از حق تحصیل، نائب دبیر سابق انجمن دانشگاه علامه طباطبایی، عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و دانشجوی رشته اقتصاد صنعتی دانشگاه علامه طباطبایی است. او همچنین یکی از اعضای کانون شهروندی زنان است، همچنین چند روز پس از تجمع فعالان جنبش زنان در برابر مجلس شورای اسلامی در ۳۰ مهرماه ۱۳۹۳ در اعتراض به اسیدپاشی های زنجیره ای که در اصفهان رخ داد، دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.
این فیلم به یاد ما خواهد سپرد که مهدیه گلرو وقتی با وجود همه محدودیت‌ها و تهدیدات امنیتی پسا زندان همراه با هم قطارانش در کانون شهروندی زنان در تظاهرات جنبش زنان در مقابل مجلس شورای اسلامی حاضر شد، می‌دانست که بهای این اقدام زندان دوباره خواهد بود.
مهدیه گلرو در حالی همچنان در زندان است که اسیدپاش یا اسیدپاشان هنوز دستگیر نشده‌اند و یا دستگیری آنها اعلام نشده است و مسئولان در اظهارنظرهای غیرحقوقی نظرات متفاوتی اعلام کرده‌اند؛ از جمله این که اسیدپاش یک نفر است و انگیزه‌اش شخصی است و یا این که او عامل «دشمن» است.
این فیلم در آرشیو جنبش زنان می‌ماند تا ما به خاطر داشته باشیم که اسیدپاشی هم قربانی گرفت و هم زندانی.