سونیتا علیزاده و رپ اعتراضی


  • Dokhtar Baloch دختر بلوچ
    دختر بلوچ آرزویی ندارد. عرف و رسوم محلی بر کودکی‌اش چنان سایه‌ی سنگینی افکنده که…

۲۱ آبان ۱۳۹۳


مریم ویولت


سونیتا علیزاده رپر ۱۸ ساله افغان که در حال حاضر در تهران زندگی می کند یک نمونه واقعی از دخترهای افغان معترض است

سونیتا از خانواده‌اش می‌گوید که سال گذشته می‌خواستند او را “شوهر بدهند” تا پول “زن گرفتن” برادرش جور شود. از مصیبت‌های درس خواندن پنهانی در کودکی‌اش در افغانستان می‌گوید و تحقیرهایی که به خاطر افغان بودن در ایران تحمل کرده است. از برنده شدن در مسابقه ترانه برای انتخابات در افغانستان، سانسور ترانه‌اش به خاطر ساپورت سفارت امریکا و مواجه شدن با این پرسش که “از کجا معلوم تو ایرانی یا پاکستانی نیستی؟” در زمان دریافت جایزه می‌گوید؛ و این که خانواده‌اش بعد از این که نیمی از مبلغ جایزه‌اش را برای آنها فرستاد، دست از مخالفت با ترانه خواندن او برداشتند.

ایده ترانه هایش را از جهان پیرامونش می گیرد. کار هنری اش را با ترانه ای برای کودکان کار شروع کرده، آهنگ دومش “منو ببخشید” را در اعتراض به تبعیض در ایران خوانده؛  ترانه “دخترفروشی” را از زندگی دختری الهام گرفته که به خاطر مخالفت با ازدواج اجباری از سوی خانواده‌اش ضرب و شتم شده؛ ترانه “جنگ” حاصل دلتنگی برای وطنش افغانستان بعد از ۱۰ سال دوری است. برای احمدشاه مسعود نیز ترانه‌ای خوانده که منتظر تدوین است.

سونیتا علیزاده تحت پوشش یک موسسه خیریه در تهران درس می خواند. ورزشکار است، اما با این که ارشد کلاس بوده به دلیل نداشتن اوراق هویتی از مسابقات رزمی بازمانده است.

او از خانم قائم‌مقامی، معلمش، که همواره در گذر از مشکلات و کسب موفقیتها همراه و پشتیبانش بوده می گوید و دلش می خواهد وقتی بهترین رپر زن شد، او را برای قدردانی در کنارش داشته باشد. سونیتا می گوید: هدفهایی دارم که برای رسیدن به آنها باید بهترین باشم. هدفم این است که مشهور و ثروتمند بشوم تا بتوانم خیرترین آدم بشوم و یک ان جی او تاسیس کنم.

سونیتا، زن رپر افغان، مصاحبه‌ای دیدنی است از مریم ویولت که در زنان تی‌وی تولید شده است.