یک روز با مسیح علی نژاد


۱۱ آذر ۱۳۹۳


محبوبه عباسقلی زاده


محبوبه عباسقلی زاده می‌گوید: همه خیال می‌کنند کارهای مسیح علی نژاد را یک دفتر مفصل یا یک تیم حرفه‌ای پشتیبانی می‌کند، اما همه زندگی او یک لپ‌تاپ مک ایر و یک آیفون ساده است. میز کار او هر جایی است که اینترنت وای‌فای دارد، فرقی نمی‌کند میز آشپزخانه باشد یا کافی‌شاپ‌های دانشجویی بروکلین. راستش خیلی معاشر شش دانگ حواس‌جمعی نیست وقتی‌که نصفش داخل حباب فضای مجازی است و نصف دیگرش با تو در فضای عینی.

او که این فیلم را طی دیداری با او در خانه‌اش در نیویورک در مهر ماه سال ۱۳۹۳ ساخته، توضیح می‌دهد: مدت‌ها بود که قصد داشتم سراغش بروم و حالا روزی که خبرهای اسیدپاشی اصفهان خواب از چشم او برده و تمام شب مشغول خبررسانی است، سراغش رفتم که یک روز او را جلوی دوربین ببرم. یک روز با مسیح علی نژاد را دوست داشتم.

مسیح علی نژاد، متولد ۲۰ شهریور ۱۳۵۵ در بابل است. او روزنامه‌نگاری را از سال ۱۳۸۰ با روزنامه‌ی همبستگی آغاز کرد. در مجلس پنجم و ششم به عنوان خبرنگار پارلمانی کار کرده است. کتاب «تحصن» او که درباره‌ی تحصن نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اعتراض به رد صلاحیتشان در مجلس هفتم در لابی پارلمان انجام گرفت، نوشته شده است. او همچنین کتاب «تاج خار» را درباره‌ی فعالیت روزنامه‌نگاری‌اش در مجلس هفتم نوشته است.

این روزنامه نگار که چند سال در انگلیس و اکنون در آمریکا زندگی می‌کند، گرداننده‌ی صفحه‌ی آزادی های یواشکی زنان در فیس بوک است که تا کنون بیش از ۷۶۰ هزار عضو دارد و به موضوع اعتراض زنان داخل ایران به حجاب اجباری می‌پردازد. در این صفحه فیس بوکی که موجب واکنش های تند مقامات جمهوری اسلامی نیز شده است، زنان با انتشار عکس های بی‌حجاب خود به همراه دل نوشته‌های کوتاه نسبت به ممنوعیت آزادی پوشش و داشتن حق انتخاب در ایران اعتراض می‌کنند.

فیلم پیش رو، نمایی از یک روز زندگی مسیح علی نژاد است که به تعبیر محبوبه عباسقلی زاده یک‌تنه کار یک خبرگزاری را انجام می‌دهد: