پروژه هنری سینه‌ها به سمت نور


۱۸ دی ۱۳۹۳


لونا شاد


یک گزارش جسورانه از لونا شاد در مورد پروژه هنری عکاسی خانم آنیس کلمبو عکاس فرانسوی پاریسی از پستان‌های زنان در شرایط خاص. لونا شاد که خود مدل عکاسی این پروژه بوده است، تلاش می‌کند مقوله تنانگی و بدن زنان را از نگاه دوربین آنیس کلمبو و دنیای درونی هنرمند به نمایش بگذارد.
آنیس درباره‌ی این پروژه می‌گوید:
من از گروه آدمهایی هستم که از لمس کردن پوست آدمها خوشم می‌آید، حالا فرقی نمی‌کند دست زدن مادر به پوست تن فرزند باشد یا لمس پوست تن یار. لمس چروک‌ها و زخم‌های روی پوست که نشان می‌دهند تو زندگی کرده‌ای و نشانگر تجربه زندگی تو هستند و در عین حال می‌خواستم برای هدفی کار کنم. «سرطان پستان»! نه به خاطر این که با آن درگیرم، می‌خواستم روی برهنگی و بدن کار کنم. من حریم خصوصی آدمها را دوست دارم و سرطان پستان رابطه مستقیم با شرم و زنانگی و حریم خصوصی زن ربط دارد و بیشتر از همه به این است که لطمه وارد می‌کند.

در تمام بیماری‌ها و سرطان‌ها که وجود دارد من می‌خواستم روی این موضوع تمرکز کنم و می‌خواستم پیام غربال‌گری به زنان بدهم. که زنان بروند و خودشان را برای پیشگیری از سرطان به دکتر نشان بدهند. و سراغ زنانی رفتم که کلا برایشان سخت بود که خودشان را نشان بدهند مثل خود من که دوست دارم خودم را پشت دوربین پنهان کنم. و فکر کردم چه پیام خوبی می‌شود که زنانی را جلوی دوربین بیاورم که همیشه پشت دوربین کار می‌کنند؛ این زنان باید به مقابل دوربین می‌رفتند و پستان‌هایشان را نشان می‌دادند در حالی که رو به نور بود. بعد دلم خواست که زنانی را وارد این پروژه کنم که خودشان مبتلا به سرطان هستند و به تو و والری برخوردم. والری همیشه خیلی مراقب خودش بود. سیگار نمی‌کشید و مشروب نمی‌خورد و ورزش می‌کرد، اما مبتلا به سرطان شد؛ سرطان ممکن است سراغ هر کسی برود.