۱۲ کشته، ۶۶ میلیون زخمی


۱۹ دی ۱۳۹۳


لونا شاد


۷ ژانویه ۲۰۱۵، روزی است که نه تنها در تاریخ به عنوان روزی خاص ثبت می‌شود، بلکه در خاطره شخصی خیلی‌ها ماندنی می‌شود. حمله تروریستی گروهی که مدعی جهاد هستند به دفتر هفته‌نامه فرانسوی “چارلی ابدو” ساعاتی پس از انتشار کاریکاتوری از رهبر داعش، ۱۲ کشته به جای گذاشت و قلب ۶۶ میلیون جمعیت فرانسه، فارغ از دین و مذهب و رنگ پوست را زخمی کرد.
در شامگاه این روز که در فرانسه چهارشنبه سیاه نام گرفت، مردم پاریس در میدان ریپوبلیک (جمهوری)، گرد هم آمدند تا حمله اسلام‌گرایان افراطی به یک هفته‌نامه قدیمی در پاریس، مهد آزادی بیان را به سوگ بنشینند. در میان آن‌ها مهاجرانی هم بودند که ضمن ابراز تاثر از حملات تروریستی، نگران شدت گرفتن اسلام‌هراسی و همچنین نژادپرستی در فرانسه و به طور کلی اروپا شدند. مهاجرانی که سالهاست در آن جا زندگی می‌کنند و شاید اصلا نسل دومی هستند و آن جا به دنیا آمده‌اند.
لونا شاد ، گزارشگر و مستندساز، که خاطرات خوبی از برنامه هفتگی طنز “کابو” که یکی از کاریکاتوریست‌های کشته شده در دوران کودکی‌اش دارد و این برنامه یکی از برنامه‌های تاثیرگذار کودکی‌اش به شمار می‌آید، نیز به میدان ریپوبلیک رفت و با مردم پاریس همراه شد تا حسرت و درد تیغ فرو رفته به گلوی آزادی بیان و آزادی رسانه را با مردم این شهر قسمت کند. او با دیدگاه‌های متفاوت و جالبی رو به رو شد. سوگواری‌ای آمیخته با خشم و هراس؛ اما بیش از هر چیز سرشار از احترام به آزادی بیان و اندیشه.
در این ویدیوی کوتاه از دریچه دوربین موبایل لونا به میدان ریپوبلیک می‌رویم، در کودکی‌هایش به همراه او راه می‌رویم. به زمان حال باز می‌آییم و همراه او با زن مغموم فرانسوی تبار همدلانه سوگواری می‌کنیم؛ پسر نوجوان مهاجری را که ضمن ابراز تاسف از این کشتار سهمگین، نگاه و کلماتش هراس را فریاد می‌زنند، در آغوش می‌گیریم؛ و لحظه لحظه‌ی آن شب میدان ریپوبلیکن پاریس را زندگی می‌کنیم، در شبی که حتی خود کاریکاتور هم می‌گرید.