از زنان کوبانی تا طبل‌های میدان ترافالگار لندن


۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴


مریم ویولت


هفتم مارس ۲۰۱۵ است؛ میدان ترافالگار لندن را زنان تسخیر کرده‌اند. سرخ و بنفش و نارنجی. زنان همه جا هستند. پرچم‌های کوبانی بالاست. از لزوم توقف خشونت علیه زنان می‌گویند. از حقوق برابر در جامعه و سیاست. این جا رنگ‌ها و رقص‌ها حرف می‌زنند.
.
زنی که رقصان طبل می‌نوازد می‌گوید:
من فکر می‌کنم این (آهنگ) کاملا جهان‌شمول است. چون این ریتم است. ما با ریتم قلبمان زندگی می‌کنیم. برای همین وقتی همه آن ریتم یکسان را احساس می‌کنند، آن ریتم ما را به هم پیوند می‌دهد.
.
میشل نماینده زنان کنگره ملی کردستان در لندن است. او می‌گوید: کنگره یک سازمان فراگیر است که شامل ۳۲ سازمان عضو از تمامی نواحی کردستان است. فعالیت‌های ما اکثرا در زمینه لابی کردن و فعالیت‌های رسمی دیپلماتیک و سیاسی با سیاستمداران انگلیسی و همچنین سازمان‌های غیردولتی، سازمان‌های زنان دیگر سازمان‌ها، سندیکاها و در کل فعالیت ما در این زمینه‌هاست.
به دلیل مشکلات فراوانی که در بخش‌های مختلف کردستان وجود دارد، ما در مورد هر بخش از کردستان جداگانه لابی می‌کنیم. در حال حاضر پروسه صلح در کردستان ترکیه در جریان است و همچنین مسائل مربوط به داعش در کردستان عراق و کردستان ایران و اعدام زندانیان سیاسی کرد در ایران در جریان است و همین طور مسائل زیادی در زمینه حقوق زنان و یا زنان ایزدی که توسط داعش به گروگان گرفته شده‌اند.
من فکر می‌کنم رسانه‌ها به عمد چهره زنان جنگ‌جوی کرد را پر زرق و برق و چشم‌نواز نشان می‌دهند. همه دنیا زنان زیبای کرد را با تفنگ‌هایشان نشان می‌دهند. ولی واقعیت به این زیبایی نیست. در واقع به سختی می‌توان آن را زیبا دید. زنان کرد خودشان گردان دفاعی زنان را تشکیل داده‌اند که آن را «ی‌پ‌گ» می‌نامند و با داعش در جنگ هستند. داعش از گردان ویژه زنان خیلی می‌ترسد چرا که آنها نمی‌خواهند به دست زنان کشته شوند. زیرا اگر یک زن آنها را به قتل برساند، آنها نمی‌توانند به بهشت بروند!
دولت‌های غربی کمک قابل توجهی نمی‌کنند. مثلا درباره خشونت جنسی در جنگ می‌گویند می‌توانند تیمی را به بخش امن در کردستان عراق بفرستند؛ اما روژاوا امن نیست و نمی‌توانند به کردستان سوریه نیرو اعزام کنند. بنابراین زنان آن منطقه نمی‌توانند حمایتی دریافت کنند. یا خیلی محدود دریافت می‌کنند.
آنها (مخالفان کردها) یک انقلاب جامع و کامل زنانه را حتی برای دولت‌های اروپایی تهدید می‌دانند. پرچمی که من در دست دارم، سه زن کرد هستند که در واقع توسط سازمان اطلاعاتی ترکیه در خاک فرانسه به قتل رسیده‌اند و ما تقریبا مطمئنیم که دولت فرانسه از این ماجرا خبر داشته و یا در این ماجرا نقش داشته است؛ چرا که برای پیدا کردن عوامل واقعی این قتل‌ها کاری نمی‌‌کنند. فیلم دوربین‌های مدار بسته در محل حادثه، در مرکز شهر پاریس مفقود شده‌اند و نشانه‌های بسیار دیگری که نشان می‌دهند دولت فرانسه مایل به همکاری در این زمینه نیست. این را نیز باید بگویم که در ماه سپتامبر پلیس به خود من در یکی از تجمعات اعتراضی در مقابل پارلمان بریتانیا حمله کرد و دنده‌های من شکست. در حالی که من فقط یک تیشرت با شعاری علیه داعش و کشتار زنان به تن داشتم. وقتی به این مسائل نگاه می‌کنی آنها کار زیادی انجام نمی‌دهند. در حقیقت من فکر می‌کنم آنها آزادی کامل زنان را تهدیدی برای جامعه پدرسالار می‌دانند. این نگاهی است که علاوه بر خاورمیانه، حتی در اروپا نیز وجود دارد. کاری که ما الان داریم انجام می‌دهیم این است که تلاش می‌کنیم در تمام لایه‌های سیاسی در کردستان، یک کرسی ریاست یا نایب رییس ویژه زنان داشته باشیم. باید دست‌کم نیمی از اعضا زنان باشند. هر سازمانی – سیاسی و غیرسیاسی – باید یکی از اعضای هیات رییسه آن مرد و عضو دیگر زن باشد. این امکان هست که هر دو عضو زن باشند، اما نمی‌شود هر دو عضو مرد باشند. زنان می‌خواهند بنای فرهنگ مردسالار در کردستان و خاورمیانه را از میان ببرند و فکر می‌کنم که این نکته‌ی اصلی است. به نظر من آنها کارشان را بخوبی انجام داده‌اند. آنها دیگر از مردها دستور نمی‌گیرند. حتی گردان زنان «ی‌پ‌گ» یا همان گردان ویژه زنان نیز کاملا مستقل است. آنها هیچ دستوری را از ژنرال‌ها یا فرماندهان مرد دریافت نمی‌کنند. زنان گردان‌های جنگی خودشان را تشکیل داده‌اند و فرماندهان و نیروهای آموزشی خودشان را دارند. آنها با مردها همکاری می‌کنند اما از مردان دستور نمی‌گیرند. چرا که همین که شما دستوری را بپذیرید، دستور دادن‌ها ادامه خواهد داشت. ما تجربه‌ی زنان جنگ‌جو را در جنگ جهانی دوم داشته‌ایم. ابتدا زنان پذیرفته شدند، ولی بعد به آشپزخانه‌ها و نظافت برگشتند. اکنون زنان کرد می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که این اتفاق دیگر نخواهد افتاد. ما فرهنگ مردسالار را نابود خواهیم کرد. هدف محافظت از جامعه است؛ مرد و زن و کودک.