سرو چم


۱۲ مرداد ۱۳۹۴


زنان تی وی


سرو چم یکی از کهن‌سال‌ترین درختان ایران است. این درخت در روستای چم، یکی از روستاهای زرتشتی نشین ایران، در شهرستان تفت استان یزد قرار دارد. قدمت این درخت حدود سه هزار و ۵۰۰ سال تخمین زده می‌شود. این سرو کهن‌سال که تقریباً ۲۸ متر ارتفاع دارد در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

.
سرو کهن‌سال چم که ازنظر گیاه‌شناسان درخطر خشکیده شدن قرار دارد، در دیدگاه زرتشتیان جایگاه ویژه‌ای دارد و آنها نسل به نسل از آن مراقبت می‌کنند. مسئولیت این مراقبت اکنون به عهده‌ی زنی به نام نبات است که حدود پنجاه سال است این وظیفه را به عهده گرفته است. اکنون دیگر ساکنان روستای چم مثل بسیاری از روستاهای دیگر ایران مهاجرت کرده‌اند و نبات یکی از معدود اهالی باقی‌مانده در چم است.
درخت در میان کویر شکوه ویژه‌ای دارد. خاصه درختی با سه هزار و ۵۰۰ سال سن و قامتی به بلندای ۲۸ متر. سرو چم نمادی از زندگی‌ای چهار هزارساله در دل کویر است. نبات هر روز آتش می‌گیراند. سپند و کندر را در آتش می‌ریزد و دور قامت سرو می‌گرداند. نبات زندگی‌اش را به‌پای سرو چم گذاشته است و بعد از پنجاه سال هنوز آرام و صبور، عصازنان دور قامت سرو می‌چرخد. آبش می‌دهد، مراقبتش می‌کند، و شعله‌ی زندگی را در میان کویر پاس می‌دارد.