جشن شراب بوژوله پس از حملات پاریس


۲۹ آبان ۱۳۹۴


آیدا قجر


فصل شراب بوژوله است و فرانسوی ها مثل هر سال از نیمه شب گذشته در کافه بارها جمع شده‌اند به نوشانوش. پیام مردم پاریس به داعش این است: می‌نوشیم و شادی را زنده نگه می‌داریم
هر سال در سومین پنجشنبه ماه نوامبر در شهرهای فرانسه جشنواره‌ای برای عرضه‌ی محصول سالانه شراب بوژوله برگزار می‌شود و مردم به این مناسبت جمع می‌شوند تا لیوان‌هایشان را به سلامتی به هم بزنند و نوبرانه‌ی آن را بنوشند.
بوژوله شراب خیلی مرغوبی نیست، اما مردم این رسم را دوست دارند و این مراسم در شهرهای فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا مورد توجه شهروندان و گردشگران است. شراب بوژوله از انگور سرخ رنگ گرفته می‌شود؛ انگوری که نباید بیش از دو ماه از چیدن آن گذشته باشد
تنها چند روز پس از حملات تروریستی داعش به مرکز پاریس و کشته شدن بیش از صد و پنجاه تن در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵، فرانسوی ها به مکان های عمومی رفتند تا طبق رسم هرساله از شراب بوژوله بنوشند و زندگی و امید را جشن بگیرند.
آیدا قجر  نیز با دوربینش به میان مردم رفته و ضمن گفت‌وگو با دو ایرانی مقیم پاریس در این باره، گزارشی کوتاه و دیدنی تهیه کرده است.  آنها می‌گویند مردم پاریس دارند با جشن و زنده نگه داشتن شادی به داعش پیام می‌دهند که ما مغلوب نمی‌شویم و از شما نمی‌ترسیم. چرا که داعش به شادی مردم حمله کرده و سعی در ترساندن آنها دارد. مردم بلافاصله بعد از حملات مرگبار چند روز گذشته برای همدردی با خودشان و برای با هم بودن به خیابان‌ها آمدند. اگر ترسی در چهره‌ی مردم هست، همراه با امید است و این می‌تواند به بازیابی زندگی کمک کند.