چالش‌های زنان و انتخابات با آزاده کیان


۷ بهمن ۱۳۹۴


آزاده کیان، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با برنامه بهارستان در زنان تی وی نظرات خود را پیرامون حضور زنان در مجلس شورای اسلامی بیان کرده است.

کیان معتقد است که حضور زنان چه در دولت و چه در پارلمان‌ها در جوامع دموکراتیک مثبت بوده است. برخی تلاش کردند که قوانینی را به مجلس در جهت احقاق حقوق زنان ارائه کنند یا در فرانسه از سال ۱۹۸۰ میلادی وزارت زنانی داشتیم که افراد فعالش و خصوصاً وزیر زنان، اقدامات بسیاری را در این راستا انجام دادند و توانستند برابری دستمزد برای زن و مرد را به تصویب برسانند. البته در عمل همچنان نقص‌هایی دیده می‌شود. آزاده کیان تأکید کرد که اگر منظور ایران باشد، چه در مورد ایران چه کلاً، صرف زن بودن به‌خودی‌خود کافی نیست و می‌توان زنانی را مثال زد که وقتی خودشان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کردند قوانینی را مطرح کردند که درواقع حقوق زنان را بیش‌ازپیش از آنان گرفتند. مثل خانم مرضیه وحید دستجردی که طرح تفکیک جنسیتی را در مجلس پنجم مطرح کرد و به تصویب هم رساند.

وی در ادامه توضیح داد: زنانی هم به‌طور مثال در مجلس ششم حضور داشتند که فعالیت‌های زیادی برای بازپس‌گیری حقوق زنان انجام دادند که می‌توان به افزایش سن ازدواج در دختران اشاره کرد که حتی از برخی از آیات عظام هم فتوی گرفتند یا تلاش بسیاری کردند که دولت ایران کنوانسیون بین‌المللی منع هرگونه تبعیض از زنان را به تصویب برساند اما شورای نگهبان بسیاری از مصوبات مجلس ششم را به بهانه ضد اسلامی یا ضد قانون اساسی بودن تصویب نکردند و باعث شد که این اقدامات مجلس ششم به مرحله تصویب قانون برسد. در ادامه این گفتگو خانم کیان به تأکید بر حضور کمّی زنان که از سوی دولت و مسئولان جمهوری اسلامی مطرح‌شده است پرداخت.